Arbatos istorija ir naudingosios savybės

Arbatos nauda ir istorija

Kalbant prie arbatos apie tai kokia jos nauda ir istorija, norėčiau pradėti nuo savo asmeninės patirties. Kiek kartų jau esu girdėjęs, kad arbatos istorijos lopšys yra Kinijoje, o kinai jos krikštatėviai, tačiau tik visai nesenai sužinojau realesnių mokslinių faktų patvirtinančių šią hipotezę. Jeigu įdomu, siūlau pradėti nuo archeologinių radinių iš Imperatoriaus Jing‘o mauzoliejaus

Arbatos istorija

– Taigi, Šensi provincijoje vidurio Kinijoje esančiame mauzoliejuje archeologai kartu su aukso, šilko ir kitomis prabangiomis įkapėmis rado imperatoriui į pomirtinę kelionę įdėtų ir arbatos pumpurų.

– Kada tai buvo?

– 141 m. pr. m. erą.

– Įdomus iš kur jisai galėjo gauti tos arbatos, jeigu pasižiūrėjus į reljefą ir klimatines sąlygas, į akis krenta tai, kad  tose apylinkėse kurioje yra mauzoliejus arbatmedžiai neauga?

– Tikėtina, kad jų Imperatoriui atveždavo vasalai iš pietinių provincijų.

– OK, jeigu tai yra seniausias su arbata susijęs daiktinis įrodymas, įdomu ar yra išlikę daiktinių įrodymų kaip tuo laikmečių arbatmedžių pumpurai būdavo naudojami?

– Daiktinių – ne, tačiau labiausiai tikėtina, kad jie buvo naudojami kaip gėrimo ingredientas t.y. kaip, kad arbata yra naudojama dabar; kita – medicininėms reikmėms. Gali būti, kad ir tam ir tam. O iš kitos pusės, klausimai kaip ar kam jie buvo naudojami, nublanksta prieš faktą, kad net prieš 2200 metų arbata buvo imperatorių dėmesį traukęs brangakmenis.

IV-V mūsų eros amžiuje arbata jau buvo gana plačiai paplitęs gėrimas šiuolaikinės Kinijos teritorijoje. Yra išlikę duomenų, kad tuo laikotarpiu gan įprastas arbatos paruošimo būdas buvo arbatžolių virimas kartu su ryžiais, arba imbieru, arba druska ir apelsinų žievelėmis, o jau gurmanų gurmanai neatsispirdavo ir arbatos išvirtos kartu su svogūnais. Ir tik VIII a. gyvenęs Liu Ju pastūmėjo arbatos ruošimą link šiandien mums įprasto ruošimo ir gėrimo būdo. 

Arbata Europoje

XV-XVI a. kartu su didžiaisiais geografiniais atradimais Europą pasiekia pirmosios arbatos vandenyno bangelės. Tuo laikotarpiu Europoje apie ją dar tik kalbama – kaip apie ,,Rytuose nuo vieno krūmo lapų gaminamą malonų gėrimą“. Ragavusiųjų – kol kas tik išrinktieji vienetai. Tačiau nepraėjus ir šimtui metų,  XVII a. pradžioje, olandų prekeiviai, kartu su šilku ir prieskoniais pradėjo reguliariai gabenti ir arbatžoles bei platinti jas Europos dvaruose. Pradžioje ji  buvo turtingųjų, didikų, damų bei elito gėrimu, nes jos gabenimas trukdavo ilgai, o Europos uostus pasiekdavo tik audras ir piratų antpuolius išgyvenusios krovinių partijos. Šiandien dėka nenumaldomo žmonijos noro prekiauti, mainytis, ragauti vis kažką naujo – arbata sutinkama kiekvieno iš mūsų namuose. Šis faktas byloja, kad arbatos nauda ir istorija yra vertinami kiekvieno iš mūsų namuose.

Arbatos nauda

Grįžtant prie medicininės arbatos temos, galima trumpai paminėti, kad šiai dienai yra atlikta daug mokslinių tyrimų pagrindžiančių naudingąsias arbatos savybes gerai savijautai, o viena iš naujausių jų tyrinėjimo sričių yra Gaba Ulongų poveikis atsipalaidavimui, nusiraminimui, kraujo spaudimo mažinimui.  Jeigu nori išbandyti Gaba poveikį ant savęs spausk ant parduotuvės nuorodos žemiau, o jeigu išbandęs parašytum savo atsiliepimus būčiau tau labai dėkingas ir skoloj nelikčiau. Kitam Gaba ulongo užsakymui gausi nuolaidą.

Skanaus ir kviečiu pasimėgauti kokybiškos arbatos skleidžiamu gėriu.